CZY MOGĘ OTRZYMAĆ ZWOLNIENIE L4 Z POWODU ZŁEGO NASTROJU I PRZEMĘCZENIA?

Jesień, zima, krótkie dnie, niedobór słońca… jak to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i jak przekłada się to na sferę zawodową? Niewątpliwie ma to negatywny wpływ, co potwierdzają badania. Dopada nas jesienna chandra, co niesie ze sobą spadek efektywności w pracy, senność, niższą kreatywność. Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie pracować i nic nie jest w stanie nas zmotywować?
 

Co tak naprawdę nam dolega?

Przewlekły smutek, zły nastrój i okropne samopoczucie dają się we znaki również w pracy. Nie jesteśmy w stanie wykonywać obowiązków należycie, spada odporność na stres i w rezultacie wszystko, za co się zabierzemy przynosi szereg problemów. Przyczyn może być wiele, ale zazwyczaj jest to zwykłe przemęczenie, zbyt intensywne dni w pracy, za dużo obowiązków albo zły balans między życiem prywatnym a zawodowym.
 

Czy jest na to jakiś patent?

Często bywa też, że osoby ze znacznym spadkiem nastroju spowodowanym pracą nie zdają sobie sprawy z tego, że faktycznie mogą otrzymać pomoc. Nie należy ignorować takich sytuacji i jak najszybciej poszukać pomocy. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i co powinno skłonić nas po otrzymanie L4? Przede wszystkim poczucie wyczerpania, braku energii, bardzo negatywnego podejścia do wielu spraw związanych z pracą oraz znaczny spadek skuteczności.
 

Jaki lekarz może wystawić zwolnienie?

Niemniej jednak na wszystko znajdzie się rozwiązanie. Wystąpienie objawów pogorszenia stanu psychicznego powinno zaprowadzić nas po zwolnienie do lekarza specjalisty. Nie należy się jednak niczego obawiać! Pracodawca nie musi wiedzieć, z jakiego powodu jesteśmy na zwolnieniu ani co nam dolega. Po L4 z powodu złego stanu psychicznego najlepiej zwrócić się do lekarza psychiatry, który w odpowiedni sposób wystawi zwolnienie, także zapoda wiele przydatnych wskazówek na przywrócenie równowagi.
 

Co robić na zwolnieniu?

Gdy już uda nam się otrzymać zwolnienie lekarskie, należałoby jak najlepiej zagospodarować czas wolny. Objawy, które wpłynęły na wystawienie L4 należy w pierwszej kolejności wyeliminować, czyli zasięgnąć zastrzyku endorfin. Sport, zdrowe odżywianie, świeże powietrze – to główna receptura na poprawę kondycji psychicznej.

Warto również poprosić lekarza specjalistę o cenne wskazówki jak pozbyć się złego nastroju.

Jak widać, istnieje możliwość zwolnienia lekarskiego nie tylko z powodu złego stanu fizycznego, ale także psychicznego. Jeśli czujesz, że dopada Cię przemęczenie w sferze zawodowej – nie czekaj. Zapytaj lekarza specjalistę o możliwość wystawienia L4 z tego powodu!

 


Więcej informacji można uzyskać u naszych lekarzy, rozpoczynając e-konsultację medyczną w dowolnym momencie.

Zobacz naszą ofertę e-konsultacji medycznych