PRZEDŁUŻANIE RECEPTY. JAK ZROBIĆ TO ONLINE?

Recepty są z nami odkąd byliśmy mali. Przeziębienie, wizyta u lekarza, recepta… No właśnie. Bywało, że rozczytanie recepty wypisanej bezpośrednio przez lekarza graniczyło z cudem. Sama wizyta bywała stresująca, czasochłonna i to wyczekiwanie w kolejkach. Postęp technologiczny oraz wprowadzenie zmian w dziedzinie farmacji pozwoliło nam na korzystanie z e-recepty, która w ostatnim czasie stała się bardziej spopularyzowana. Przedłużanie recepty online, otrzymywanie nowych… jak to zrobić?
 

Co to w ogóle są e-recepty?

Jak sama nazwa wskazuje – to standardowe recepty wystawiane przez przychodnie medyczne w trybie online, za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych. Telemedycyna znajduje już duże zastosowanie w Europie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić wiele, a przede wszystkim czas. E- recepta nie wymaga bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem.

E-recepty są bardzo dużym atutem zwłaszcza dla osób chorujących przewlekle tudzież mierzących się ze wstydliwymi problemami. Dzięki tej prężnie rozwijającej się gałęzi medycyny możesz przedłużyć receptę nie wychodząc z domu. W poniższej części przybliżę jak ten proces przebiega.
 

Jak przedłużyć receptę online?

Czynność ta jest banalnie prosta dla każdego, niezależnie od wieku. Szczególnie proste jest to w przypadku przychodni nastawionych na obsługę online. Istnieje prosta procedura ku temu, która z pewnością nie stworzy większych problemów. Oto kilka prostych kroków na przedłużenie recept:

 • Wejście na stronę przychodni, na której konieczne jest dokonanie rejestracji bądź logowania , https://xmedica.pl/
 • Wybór schorzenia, z którym się mierzysz bądź wybór leku, na który miałaby zostać wydana/przedłużona recepta – wystarczy wpisać nazwę leku,
 • Wypełnienie kwestionariusza/formularza lekarskiego, będącego wywiadem online, który dotyczy stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, przyjmowanych leków,
 • W przypadku niektórych konsultacji konieczne jest posiadanie aktualnych badań; w przypadku przedłużenia recepty na antykoncepcję, konieczne jest posiadanie aktualnych badań ginekologicznych,
 • Jeśli lekarz uzna za zasadne, przepisze receptę na konkretny lek.

Jak widać, proces ten nie jest w żaden sposób skomplikowany. Natomiast co dalej? Jak zrealizować wystawioną w trybie online receptę?
 
Póki co, polskie apteki internetowe nie dysponują wysyłką leków. Wystawioną e-receptą należy zrealizować stacjonarnie.
 
Przychodnie telemedyczne nie są organem, gdzie można kupić leki, natomiast gdzie lekarz przepisuje leki. W późniejszym etapie pacjent może upoważnić przychodnię do wykupienia leku. W takiej sytuacji przychodnia realizuje zleconą receptę i ma obowiązek dostarczyć zamówienie dla pacjenta.
 
Reasumując, istnieją dwie możliwości, które pacjent może dokonać po otrzymaniu recepty:

 • E-recepta może zostać dostarczona pod adres zamawiającego i zrealizowana przez niego indywidualnie w aptece,
 • E-recepta może zostać zrealizowana przez przychodnię po wcześniejszym upoważnieniu jej do tego przez pacjenta, a następnie następuje dostarczenie leku oraz paragonu pod wskazany adres.

 

Jakie koszta związane są z przedłużaniem recept online?

Samo wystawienie czy przedłużenie recepty w trybie online nic nie kosztuje. Usługa jest w pełni darmowa, natomiast płatna jest jedynie konsultacja lekarska. Usługa tego typu jest znacznie niższa niżeli ta stacjonarnie. W xMedica to koszt 79 PLN, także jest to dodatkowy atut, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze.
 
W przypadku wykupienia recepty przez stacjonarną przychodnię, pacjent był obciążany dodatkową opłatą za przesyłkę. Dzisiaj, e-recepta pozwala nie martwić się o fizyczn a formę recepty- nie jest już potrzebna.
 

Jakie są główne korzyści z recepty online?

 • Brak ryzyka otrzymania niewłaściwego leku – atutem e-recepty jest ich czytelność,
 • Brak ryzyka zaginięcia jej – wszystkie e-recepty dostępne są w indywidualnym koncie pacjenta online,
 • Realizacja e-recepty może odbyć się w każdej, dowolnej aptece,
 • W przypadku wypisania większej ilości leków, nie ma konieczności proszenia o odpis i brak ryzyka utraty refundacji.

 

Jak to faktycznie działa?

Po wystawieniu recepty przez lekarza, istnieją trzy możliwości otrzymania e-recepty:

 • W formie SMS w postaci 4- cyfrowego kodu
 • W formie e-mail z załączoną w PDF informacją
 • W formie druku informacyjnegoJak widać, jest to bardzo duże ułatwienie dla każdego z nas. To my decydujemy gdzie i kiedy wykupić lek oraz jak długo ważna będzie e-recepta. Korzystając z xmedica.pl wszystkie 3 formy są od razu przekazywane pacjentowi.
   
  Nie wychodząc z domu możesz z łatwością otrzymać e-receptę na xmedica.pl klikając „przedłuż receptę”. Wszystko 100% online. To jeszcze nigdy nie było takie proste!

   


  Więcej informacji można uzyskać u naszych lekarzy, rozpoczynając e-konsultację medyczną w dowolnym momencie.

  Zobacz naszą ofertę e-konsultacji medycznych