PLUSY I MINUSY KORZYSTANIA Z ANTYKONCEPCJI

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Jest wygodna w stosowaniu- można stosować ją w formie tabletek, przyjmowanych codziennie o tej samej porze, jak też plastrów (system transdermalny), które zmienia się raz na tydzień . Możliwe są również wkładki dopochwowa (system terapeutyczny dopochwowy), które zmienia się raz w miesiącu.

 

Globulki antykoncepcyjne są metodą antykoncepcji hormonalnej, są metodą dorywcza, stosowana bezpośrednio przed stosunkiem. Można również stosować tabletki dopochwowe. Niewątpliwym plusem antykoncepcji hormonalnej, jest jej skuteczność- cechuje się jedną z najwyższych skuteczności zapobiegania ciąży- ok. 99,7% skuteczności, przy wzorcowym stosowaniu. W przypadku nieregularnego stosowania, czyli w sytuacji nieregularnego stosowania lub stosowania antykoncepcji hormonalnej w połączeniu z lekami osłabiającymi jej działanie, to skuteczność oscyluje w okolicach 92%. Oprócz zapobiegania ciąży, antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko raka jajników i endometrium, a także zapalenia narządów rodnych.

 

Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają też bóle miesiączkowe oraz intensywność krwawień. Są nie tylko wygodne w stosowaniu, ale też można przerwać ich przyjmowanie w dowolnym momencie. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być wspólną decyzją kobiety oraz lekarza ginekologa. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, mimo wielu zalet, posiadają także szereg wad. Złe dobranie tabletki do pacjentki może wywoływać przykre skutki uboczne, jak bóle i zawroty głowy, mdłości, bóle piersi, wahania wagi i problemy skórne.

 

Wyżej wymienione objawy, zwykle ustępują po kilku tygodniach od przerwania stosowania źle dobranej antykoncepcji. Konieczność regularnego stosowania (codziennie o tej samej porze) wiele osób również uważa za wadę tabletek antykoncepcyjnych.

 

Antykoncepcja hormonalna wzbudza także kontrowersje pod względem jej wpływu na ryzyko zachorowania na choroby zakrzepowe. Ryzyko szczególnie rośnie w przypadku kobiet, które ukończyły 35 rok życia, są otyłe, palą papierosy lub chorują na nadciśnienie czy hipercholesterolemię. Przeciwskazaniem do stosowania antykoncepcji są również zakrzepy w naczyniach krwionośnych, płucach lub innych narządach, które występowały w przeszłości. Także udar lub zawał serca są przeciwskazaniem dla antykoncepcji hormonalnej. Ważnym przeciwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych są także choroby nowotworowe piersi oraz narządów płciowych.

 


Więcej informacji można uzyskać u naszych lekarzy, rozpoczynając e-konsultację medyczną w dowolnym momencie.

Zobacz naszą ofertę e-konsultacji medycznych