JAKIE SĄ RODZAJE I CZYNNIKI ALERGII SKÓRNEJ?

Alergie skórne zaliczane są do dermatoz – dolegliwości związanych z pojawianiem się stanów chorobowych skóry. Ich klasycznym symptomem są różnego rodzaju wypryski, zmiany skórne, krostki. Tym jednak mogą towarzyszyć inne objawy, które w znaczący sposób obniżają komfort życia. Co zrobić, jeśli zaobserwuje się u siebie objawy alergii skórnej?
 

Czym są alergie skórne?

Mianem alergii określa się nabytą, zmienną od czynność na swoisty alergen. Mówiąc prościej, jest ona nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na konkretne bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach u zdrowych ludzi nie wywołują żadnych niepożądanych efektów.
 
Medycyna wskazuje, że predyspozycje do alergii mają podłoże rodzinne, chociaż nie dziedziczymy ani konkretnej choroby alergicznej, ani też alergii na określoną substancję. Oznacza to, że alergia skórna może być wywołana przez wiele czynników. Jako jej najczęstsze przyczyny wskazuje się m.in.:

  • Alergeny pokarmowe – głównie nabiał i produkty mleczne, jaja, zboża, owoc, skorupiaki
  • Sierść zwierząt,
  • Substancje zapachowe np. zawarte w kosmetykach, proszkach do prania, detergentach,
  • Syntetyczne barwniki i konserwanty,
  • Jad owadów,
  • Niektóre metale np. wykorzystywane do tworzenia biżuterii (nikiel),
  • Ekspozycje na promienie słoneczne,
  • Niektóre rośliny ozdobne takie jak bluszcz trujący.

Lista substancji uczulających jest długa, warto jednak zaznaczyć, że alergia skórna wywoływana jest głównie przez alergeny pokarmowe, kontaktowe i leki. Alergeny wziewne takie jak np. pyłki roślin czy roztocza kurzu zazwyczaj powodują tzw. atopie, czyli reakcje alergiczne, których objawami może być katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek, rzadziej alergia skórna pod postacią pokrzywki czy atopowego zapalenia skóry.
 

Czym objawia się alergia skórna?

Alergia skórna objawia się przede wszystkim wysypką na ciele. Symptom ten określany jest mianem wyprysku alergicznego i przybiera formę zaczerwienionych grudek, mających tendencję do sączenia się i pękania. Wyprysk alergiczny bardzo często swędzi, piecze, a skóra w jego obrębie łuszczy się, staje się szorstka i twarda. Naturalną reakcją na to jest drapanie skóry, jednak musimy pamiętać, że rozdrapane wypryski mogą wywołać trudne w leczeniu nadkażenia bakteryjne. Aby łagodzić ból i dyskomfort powodowany przez alergię skórną najlepiej stosować specjalne maści alergiczne i leki na receptę przepisane przez lekarza.
 

Jakie są rodzaje alergicznych chorób skórnych?

Wyprysk skórny powodować może nie jedna, ale wiele rodzajów dermatoz. Pojawienie się wyprysków, pokrzywki, krostek, zaczerwienienia czy obrzęków powinno skłonić do wizyty u lekarza i rozpoczęcia diagnostyki. Nie chcąc czekać w kolejce do specjalisty najlepiej skorzystać z przychodni online, w której e-skierowanie do alergologa wystawiane jest od ręki. Do wizyty u tego specjalisty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, musimy jednak pamiętać o uzbrojeniu się w cierpliwość. Lista alergenów jest obszerna, a czynnika alergii często szuka się na „ślepo”. Przez to też diagnostyka określana jest mianem szukania igły w stogu siana. Opiera się ona na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz testach – skórnych, wziewnych, donosowych, RIST, RAST ELSA. Alergolodzy jako narzędzia pomocnicze w diagnostyce wykorzystują też diety eliminacyjne i ekspozycyjne. Stosując je, lekarz jest w stanie potwierdzić najczęściej występujące alergie skórne, które omawiamy poniżej. Oprócz nich alergiczne choroby skórne to także:

  • Rumień wysiękowy wielopostaciowy,
  • Osutki polekowe,
  • Rumień guzowaty,
  • Rumień trwały,
  • Alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • Wyprysk fotoalergiczny,
  • Proteinowy wyprysk kontaktowy.

 

Pokrzywka

Pokrzywka to jedna z najbardziej znanych alergii skórnych. Zazwyczaj występuje po kontakcie z alergenem pokarmowym lub ukrytym ogniskiem zakażenia. Może ona mieć przebieg ostry lub przewlekły. W każdym z tych przypadków na skórze pojawiają się bąble o różnej wielkości, które wywołują silne uczucie świądu. Niedrapane bąble pokrzywkowe znikną samoistnie, jednak schorzenie może się utrzymywać długo. Jako inny częsty objaw tej alergii skórnej wskazuje się również obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Jest on szybko narastającym ciastkowym obrzękiem na powiekach, w gardle wokół ust, krtani, na narządach płciowych. Ze względu na swoje umiejscowienie może być groźny i prowadzić do niedrożności dróg oddechowych.
 

Egzema

Egzema nazywana też ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym skóry objawia się pęcherzykami, rumieniem, zapaleniem grudek, nadżerkami i strupami. Alergia skórna pojawia się w wyniku kontaktu z alergenami kontaktowymi lub wewnątrzustrojowymi.
 

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. W trakcie jej przebiegu pojawiają się epizody zaostrzenia, które przeplatane są z okresami remisji. Medycyna nie wskazuje jednego podłoża wywołującego tę alergię skórną. Lista czynników jest długa, jednak zazwyczaj za atopowe zapalenie skóry obwinia się genetykę. U większości chorych pierwsze objawy tej choroby pojawiają się już w pierwszym roku życia, ale mogą też wystąpić w późniejszym wieku. Zalicza się do nich rumień, grudki, pęcherzyki, sączące się nadżerki, strupki. Występują one głównie w obszarze owłosionej skóry głowy i na policzkach, jednak AZS zaatakować może też skórę na tułowiu i w miejscach zgięcia kończyn. Wyprysk alergiczny przy AZS jest silny, dlatego często towarzyszą mu: rozdrażnienie, bezsenność, obniżenie nastroju. Objawy te pojawiają się w okresie zaostrzenia choroby, w remisji nie ma widzialnych symptomów schorzenia, ale pamiętajmy, że w głębokich warstwach skóry toczy się proces zapalny, który może wywołać reakcję alergiczną. Wywołują ją najczęściej alergeny pokarmowe i (lub) wziewne oraz antygeny bakteryjne i wirusowe wydzielane z przewlekłych ognisk wewnątrzustrojowych.
 

Wstrząs anafilaktyczny

Najgroźniejsza alergia skórna to wstrząs anafilaktyczny. Ta alergiczna choroba skórna ma bardzo burzliwy przebieg. Zazwyczaj dochodzi do niego po pozajelitowym podaniu preparatu lub środka kontrastującego podczas badania radiologicznego. Objawy wstrząsu pojawiają się już po kilku sekundach po kontakcie z alergenem. Wśród symptomów wymienia się nagły spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca, drgawki, pokrzywkę, zblednięcie skóry, utratę przytomności. Ze względu na gwałtowny przebieg wstrząsu anafilaktycznego konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia i rozpoczęcie akcji ratowniczej. Brak pomocy może doprowadzić do utraty życia.

 


Więcej informacji można uzyskać u naszych lekarzy, rozpoczynając e-konsultację medyczną w dowolnym momencie.

Zobacz naszą ofertę e-konsultacji medycznych